28 Eylül 2009 Pazartesi

sevdiğim filmlertürkan şoray ve kadir inanır'ın 1972'de oynadıkları Dönüş filmi... her defasında yüreğimi dağlıyor (varmış böyle bir şey). hasretinle yandı gönlüm, filmde seha okuş'un söylediği hasretinle yandı gönlüm ü kadar yanık söylenmemiştir.
sonra diğer aşk ile izlediğim filmler şunlardır:1977'de çekilen Dila Hanım... türkan şoray'ın hem erkek gibi güçlü, hem de tam anlamı ile bir kadın nasıl da etkileyici! aşık olduğu erkek için kendini çiğneyen bir kadın. son sahnede gidip Karadağlı Rıza'ya elini uzatıyor. güçlü ve mağrur. birlikte ölümüne dans ediyorlar. onlar ve ben izlerken her defasında ölüyorum.


1978 Selvi Boylum Al Yazmalim... herkes sever bu filmi. ben ilyas'ı hiç sevmedim ama. pipisine düşkün bir erkek o. aşık falan değil. sevgi emek ister le zihnimize kazındı film. yine filmin son sahnesinde asya ilyas'a dönüyor. herkes ilyas'a gidecek ve aşk kazanacak sanıyor. o sırada cemşit'e dönüyor kamera. cemşit bir yutkunuyor. boğazındaki düğüm, benim boğazımı düğümlüyor.1971 tarihli yılmaz güney filmi Umutsuzlar. Filiz Akın'la oynamıştı. hikaye basit, kabadayı ve modern kızın aşkı. film müziği muhteşem. bu, filmde en çarpıcı diyalogdur zannımca:

- sen gideli çok oldu çiğdem, sen gideli tam 467 gün oldu, her kurşun deliği bir gün içindir

+ niye kurşun?

- söküp atmak için, kurtulmak için belki lakin gördüm ki seni öldürme çabası boşmuş, sen ölmezmişsin.
bu filmi gecenin 3'ünde izlemiştim. ilk görüşte aşktı benim için Yavuz Turgul'un (1992) Gölge Oyunu. yok Allah'ım bulamıyorum filmi. ne tv'de görüyorum, ne dvd'si var, ne internette. bir sözlük yazarı -ekşi sözlükte- bilmem ne formatını bulmuş. keşke ona ulaşabilsem. hani o filmi bulan olursa ona benden on yüz bin puan gelecektir.nerdeyse hepsi aşk filmi olmuş. aşk kadınıyım ben ;)
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder